Teknoloji

Eminem’in Sesi İle Yapılan Şarkı Telif Hakkı İhlalinden Kaldırıldı

Yapay zeka teknolojileri son bir yılda büyük bir atılım yaptı. ChatGPT, Midjourney, ElevenLabs ve Uberduck gibi yapay zeka teknolojileri sosyal medya ve içerik tüketimini de değiştirmiştir. Birçok içerik üreticisi yapay zeka ile içerik üretmeye başladı.

Bu içeriklerden biri yakın zamanda emsal sayılabilecek bir telif hakkı ihlali kararıyla karşılaştı. Kediler hakkında rap müzik yazdı ve Eminem’in sesiyle seslendirdi.“Dr Grandayy”, dünyanın en büyük müzik şirketi ve Eminem’in de içinde bulunduğu Universal Music Group tarafından yasaklandı.

Universal Music, AI tarafından oluşturulan Eminem müziğini kaldırdı:

“Universal Music Group, AI Eminem Cat Rap videoma telif hakkı ihtarı vermeye karar verdi. Genellikle bunun gibi videolardan övgü alır ve para kazanırlar, ancak AI Eminem’in bir nedenle kaldırılmasını gerçekten istediler.

Şarkıya şu an ulaşamasak da YouTube’da hala izine rastlamak mümkün. Dr Grandayy tarafından hazırlanan rap müziğin bir kesiti aşağıdadır: videonun bir kısmı(1.25 – 1.54) görebilirsiniz:

Dr Grandayy yukarıda dinlediğimiz müziğin sözleri ChatGPT’yebasılı, ördekEminem’in sesini Eminem ile sentezledi ve bu sözleri Eminem’in sesiyle okuttu.

Telif hakkı ihlali kararı ne anlama gelir?

Yapay zeka teknolojileri ve bu teknolojilerin kullanımı ile ilgili dünyanın hiçbir ülkesinde kapsamlı bir kanun bulunmamaktadır. Kararlar çoğunlukla mahkemelerin takdirindedir. Bu nedenle mahkemelerce verilen kararların birçoğu nominal değertaşıyabilir.

Universal Music’in böyle bir ihlal iddiasında haklı olması, ünlü seslendirmelerin kullanılmasının hukuki sorunlara yol açabileceğine de işaret ediyor.

haberbuca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu