Ekonomi

ABD teknoloji rallisinde ‘aşırı coşku’ belirtileri

ABD Merkez Bankası’nın son 40 yılın en zorlu mali sıkılaştırma döngüsüne son vereceği beklentisi, geçen yıl yüzde 29 düşen S&P 500 Bilişim Teknolojileri Endeksi’ni bu yıl yüzde 19 yukarı taşıdı.

S&P 500 endeksinde 2023’ün başından bu yana yaşanan artış yüzde 7,7 ile bu oranın oldukça üzerinde. altında sol. Ancak bir değerleme modeli, teknoloji departmanındaki coşkunun çok yüksek seviyelere ulaşmış olabileceğine işaret ediyor.

Bloomberg Intelligence tarafından derlenen bilgilere göre, Fed’in mevcut değerlemeleri haklı çıkarmak için oranları en az 300 baz puan düşürmesi gerekecek. Ancak bu büyüklükte bir indirim, bu yıl takas piyasalarında fiyatlananın 5 katından fazlasını temsil ediyor.

LPL Financial Küresel Strateji Müdürü Quincy Krosby, “Yatırımcılar, Fed’in faiz oranı politikasında büyük bir dönüşü fiyatlıyor, ancak bunun olup olmayacağı veya ne zaman olacağı konusunda kesinlik yok. “Endüstri için uzun vadeli büyüme beklentileri cazip, ancak mevcut değerlerde değil.”

İlk çeyrek karının düşmesi bekleniyor

Opsiyon piyasalarında Nasdaq 100’ü takip eden en büyük ETF olan Invesco QQQ Trust’ta, yüzde 10’luk bir düşüşe karşı savunma yapan sözleşmelerin fiyatı, yüzde 10’luk bir ralliden yararlanan sözleşmelerin maliyetinin 1,7 katı.

Yine Bloomberg Intelligence tarafından derlenen bilgilere göre analistler, S&P 500’de yer alan segment şirketlerinin ilk çeyrek kârlarında yüzde 15 düşüş bekliyor. JPMorgan Chase & Co. ve Morgan Stanley stratejistleri de teknoloji rallinin sürdürülebilir olmadığını düşünüyor.

gemlik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu