Haber

Özhaseki: Devlet olarak hak sahibi 390 bin aileye konut sağlamamız gerekiyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgelerinde yürütülen çalışmalara ilişkin, “Devlet olarak hak sahibi 390 bin aileye konut sağlamak durumundayız.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlığının Kayseri’de düzenlediği Kentsel Yeşil Alanların Sürdürülebilir Yönetimi Çalıştayı’na katıldı. Burada konuşan Bakan Özhaseki, deprem bölgelerinde devam eden çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Devlet olarak ilk andan itibaren büyük bir refleks gösterdik. Cumhurbaşkanımıza saat 4.17’den yaklaşık 1 dakika sonra bilgi veriliyor. Telefona çıkıyor ve konuşuyor” dedi. Bütün valileri tek tek çağırıyor. Olayın ciddiyetini görünce tüm bakan arkadaşlarımızı seferber ediyor. Ben o dönemde başkan yardımcısıydım. 810 belediyemizin tamamını o bölgeye gönderdik. Bütün millet peşimizdeydi. Yaraları iyileştirmeye çalıştık. Arama kurtarma, yemek vs. karşılandı. Orada yapılması gereken işler hemen tamamlandı. Daha sonra yaraların sarılması için büyük çaba harcadık. 1 yıllık büyük emek bugüne kadar devam etti. Bunu hep dile getiriyoruz. O dönemde sadece millet olarak ayaktaydık. Böyle bir milletin parçası olmak, onun mensubu olmak demektir. “Bir erdem vesilesidir.” bizim için” dedi.

“Devlet olarak 390 bin hak sahibi aileye konut sağlamak zorundayız.”

Bakan Özhaseki, “Bu çalışmalar AFAD ile uyum içerisinde yürütülüyor. Bunların tespitlerine göre şu anda konut hakkı olan 390 bin aileye konut sağlamamız gerekiyor. Ayrıca devlet olarak bizim de yeniden imar yükümlülüğümüz var” dedi. 40 bin işyeri ve 11 bin 500 civarında ahır gibi müştemilat inşa edip sağlıyoruz.” O tarihten bu yana 200 binin üzerinde konutun ihalesini yaptık, inşaatları da hızla devam ediyor. Bir kısmı bitti, bugünlerde teslimatı yapılacak. Ayrıca köylerde 50 bini çelik ev olmak üzere yaklaşık 100 bin konutun da ihalesi sürüyor. Geliştirdiğimiz diğer alternatifler ise; Devlet destekli, o bölgelerde konut yapımına yönelik yerinde dönüşüm projesi vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. 255 bin vatandaşımız “Devletin desteğiyle işimizi yapmak istiyorum” diyerek başvuruda bulundu. Şu ana kadar 15 bin vatandaşımız ya çap aldı, uygulama krokisini ele aldı, ya da uygulama krokisini yaptırdı. Çalışmaları tamamlamak için veya belediyedeki bir ekibe başvurarak kendi evlerini yapmaya çalışıyorlar. Bakanlık olarak 4 büyükşehirimizde ve bazı ilçelerimizde şehirlerimizin merkezlerini oluşturmak, onlara giden ana caddeleri yapmak ve o şehrin özgün kimliğini ortaya çıkarmak için çaba harcadık. Orada da inşaata devam ediyoruz. Doğal olarak altyapıda büyük hasar oluştu. Aldığımız krediyi o bölgedeki 11 belediyeye hibe ediyoruz. 56 milyar lira kaynak ayırdık. Her gün kura çekerek vatandaşlarımıza evlerini vermeyi planladık, inşallah bunu da gerçekleştireceğiz. 75 bin konutu 2 ay içerisinde hak sahiplerine teslim ediyoruz. Yarından itibaren yaptığımız çekilişlerle hak sahibi olarak bize kayıtlı 75 bin vatandaşımızın yaşayabileceği güvenli evleri teslim etmeye başlıyoruz. Özellikle nisan ve mayıs aylarından itibaren 15-20 bin civarında konutun teslimini gerçekleştirmiş olacağız. Şunu herkes bilmeli; Depremin ilk gününden bu yana nasıl ayakta duruyorsak aynı hız, heyecan ve çabayla, o bölgelerdeki yaraları sarmak için gösterdiğimiz çabayla o bölgelerdeki yaraları sarmaya devam ediyoruz. Tüm vatandaşlarımızın evinde huzur içinde oturabileceği bir ortam sağlanana kadar durmadan koşmaya devam edeceğiz. “Orada hayatın çok kısa sürede normalleşmesi için elimizden geleni yapacağız, umarım şehirlerimizi de normalleştiririz” dedi. – KAYSERİ

haber-serdivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu