Haber

Naci Görür’den İstanbul Depremi ile ilgili açıklama: “4.1 Büyüklüğündeki Deprem Beklediğimiz Yerde Değil”

Naci Görür, dün akşam saatlerinde Marmara Denizi’nde meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yaptı. İstanbul’un depreme hazır olmadığını belirten Görür, dün gece meydana gelen depremin beklenen fay hattı üzerinde olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Üniversitesi’nde katıldığı panelin ardından depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

Görür, dün akşam saatlerinde meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki depremin, Marmara Denizi’ndeki gerilim birikiminden kaynaklandığını belirterek; “Marmara’da dün yaşanan deprem, beklediğimiz gibi Kuzey Anadolu Fayı’nın (KAF) kuzey kolunda olmadı. Tam tersine KAF fayının güney kolundaydı.” söz konusu.

Naci Görür, depremin ‘yavaş fay’ üzerinde olduğunu söyledi; “Tabii ki Marmara Denizi esnedikçe bu stres birikiyor. “Aslında Marmara’nın güneyi, kuzeyden yani İstanbul’dan daha fazla stres biriktiriyor” dedi.

Dün gece yaşanan depremin endişe edilecek bir durum olduğunu söyleyen Görür, İstanbul için beklenen büyük depremin bu fay hattı üzerinde olmayacağını sözlerine ekledi.

“İstanbul’dan hiçbir beklentim yok, bunu defalarca söyledik, 1999’dan beri söylüyoruz. İstanbul’da en az 7,2, en fazla 7,6 büyüklüğünde deprem bekliyoruz. Bunlar Kumburgaz Fayı’nda da olabilir, Adalar Fayı’nda da olabilir. “

“İstanbul henüz depreme tam anlamıyla hazır değil. Derhal hazırlanması gerekiyor. Ülkenin en önemli öncelikli gündemi bu olsa gerek. “Demek istediğim, politikacılar sıklıkla bunun bir hayatta kalma meselesi olduğunu söylerler ama asıl hayatta kalma meselesi bu depremdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu