Haber

İtalya Başbakanı Meloni’den Macron’un kendisini göçmenlik konusunda eleştiren partisine yanıt

düzensiz göçve yönetim ve bağlantıları bu nedenle geçen hafta gerilmişti. İtalyaile FransaAradaki atışlara bir yenisi daha eklendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’Rönesans partisinin lideri Stephane Sejourne. Fransız aşırı sağı İtalyan aşırı sağını model alıyor. Meloni, yasadışı göç konusunda çok fazla demagoji yapıyor ve politikası insanlık dışı, etkisiz ve adaletsiz.”Bu yorumu İtalya’da tepkilere neden oldu.

İtalya Başbakanı Meloni, Fransa’dan gelen eleştirilere resmi ziyarette bulunuyor. Çek CumhuriyetiBaşkent Prag’dan cevap verdi.

İtalyan basınına konuşan Meloni, “Sejourne’un sözleri sorulduğunda,” dedi. Kendi iç hesaplarını halletmek için başka ülkeleri siyaset malzemesi olarak kullandıklarına inanıyorum. Bu, siyaset ve görgü kuralları açısından ideal bir şey gibi görünmüyor, ancak herkes yapmak istediği seçimleri yapıyor.”söz konusu.

Önümüzdeki günlerde G7 ve Avrupa Konseyi’nde Macron ile gündeme gelebileceklerini düşündüğünü söyleyen Meloni, İtalya ile Fransa arasında ikili düzeyde sorunlar olduğunu düşünmediğini söyledi.

Meloni, Çekya Başbakanı Petr Fiala ile göçmenlik konusunu da görüştü. Avrupa Birliğidüzeyinde ele alınması gereken bir sorun olarak gördüklerini belirtmişlerdir.

Bunun ortasında İtalya Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini de Fransa’dan gelen yorumların “kabul edilemez ve saldırgan” olduğunu kaydetti.

İtalya ile Fransa arasındaki ilişkiler geçen hafta gergindi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 4 Mayıs’ta bir radyo programında “Meloni’nin göçmen sorunuyla başa çıkacak kapasiteye sahip olmadığını” söyleyerek iki ülkenin çıkarları açısından krize neden oldu.

Darmanin’in sözlerine yanıt olarak İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, aynı gün Paris ziyaretini iptal etti.

Fransa Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, 5 Mayıs’ta Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in İtalya ile ülkesi arasında krize yol açan sözlerinden “siyasi çıkarımlar yapmak istemediğini” belirtmişti. Fransız hükümet sözcüsünün sözleri, ciddi bir hata yapıldığını, İtalyan hükümetini gücendirdiğini anlayan birine aittir.yorum yapmıştı.

İtalya-Fransa ilişkileri daha önce de Kasım 2022’de özellikle sistematik olmayan göç konusunda İtalya’nın limanlarını göçmenleri kurtaran sivil toplum kuruluşunun gemilerine açmaması nedeniyle gerilmişti.

amasra-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu