Haber

Bloomberg: Ferit Şahenk Galataport’u Katar Varlık Fonu’na mı Satıyor?

Bloomberg, Ferit Şahenk’in Galataport’un satışı için Katar Varlık Fonu Katar Yatırım Otoritesi ile görüştüğünü iddia etti.

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/articl…

Doğuş Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in, Galataport’un satışı için Katar Varlık Fonu Katar Yatırım Otoritesi ile görüştüğü iddia edildi.

Şahenk’in inşaatında 1,02 milyar Euro (1,1 milyar dolar) kredi kullandığı Galataport’un satışından elde edeceği gelirle krediyi kapatacağı da söyleniyor.

Bloomberg’in haberine göre görüşmeler şu anda erken aşamada ve anlaşmayla sonuçlanmayabilir.

Doğuş ve Bilgili Holding’in ortaklaşa inşa ettiği 1,7 milyar dolarlık kruvaziyer limanı projesi Galataport, ertelemelerin ardından 2021 yılında hizmete açıldı.

Boğaz’a 1,2 kilometrelik kıyı şeridi bulunan liman, yılda ortalama 25 milyon ziyaretçi ve 1,5 milyon yolcuyu ağırlayacak şekilde inşa edildi.

Doğuş, Bilgili ve Katar Yatırım Otoritesi konu hakkında Bloomberg’e yorum yapmadı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası’ndaki hisselerini yaklaşık 5 milyar dolara İspanyol BBVA’ya satarak otel, marina ve restoran yatırımlarını zora soktu.

Doğuş Holding’in bankalarla yeniden yapılandırma anlaşması yaparak nakit pozisyonunu artırmak istediği bilinirken, İstinye Park’taki yüzde 30 hissesini 2020 yılında Katar Varlık Fonu’na sattı.

Türkiye’nin son yılların en güçlü adamı Ferit Şahenk, restoran zincirlerinin çatı markası “d.ream”in yüzde 20’sini 300 milyon dolara Katar Yatırım Otoritesine sattı.

Son yıllarda Türkiye ile yakın siyasi ve ekonomik bağları bulunan Katar, birçok sektöre yatırım yapıyor. Katar Emiri’nin Türkiye ziyareti sonrasında yeni satın almalar gündeme gelirken, Katar’ın Türkiye’de hisselerinin tamamını veya bir kısmını satın aldığı gayrimenkul ve şirketler şöyle:

Digitürk (Bein),

QNB Finansbank,

Bir banka,

Borsaİstanbul,

Beymen,

Ağ,

BMC,

İstinye Parkı,

Antalya Limanı,

SeaPearl Ataköy,

Banvit,

Şehzade Burhanettin Efendi Konağı,

Süleymaniye kentsel dönüşüm projesi.

celtikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu