Yaşam

Arkanızda leke bırakmayın! Leke çıkarmanın en temel 4 altın kuralı nedir?

İster kıyafetlerde, ister halıda, ister battaniyede olsun lekeleri çıkarmak başlı başına zorlu bir süreçtir. Her lekenin analizi farklı olduğundan, gerçek temizleme yöntemini uygulamadığınız takdirde lekelerin kalıcı iz bırakmasına neden olabilirsiniz.

Lekeleri çıkarmanın en iyi yolu, lekeyi fark ettiğiniz anda fazlalığı hızla çıkarmaktır. Hangi leke olursa olsun bu süreç en önemli aşamadır. Özellikle sıvı lekelerde, kumaşın lekeyi daha fazla emmemesi için fazlalığın kağıt havlu gibi oldukça emici bir şeyle hızlı bir şekilde çıkarılması gerekir.

Haber7.com Ekip olarak her türlü lekeyi çıkarmak için bilmeniz gereken en temel leke çıkarma kurallarını sizler için derledik. İster halınıza dökülen içecek olsun, ister kıyafetlerinize dökülen yiyecek olsun, hangi lekeyi çıkarmak istiyorsanız aşağıdaki kuralları bilmeniz yeterlidir.

İşte leke çıkarmanın en temel 4 altın kuralı…

LEKE ÇIKARMANIN EN TEMEL 4 ALTIN ​​KURALLARI

  • Fazla Lekeyi ÇıkarınLeke çıkarmanın en temel kuralı lekeyi mümkün olduğu kadar çabuk ortadan kaldırmaktır. Fazla sıvıyı talk pudrası veya kağıt havlu gibi emici bir şeyle temizleyebilirsiniz.

  • Lekenin Çözülmesini SağlayınSıvı lekeler dışında emilmeyen lekelerin çıkarılması işleminde leke kalıntılarının çözünmesini sağlamanız gerekir. Ancak özellikle katı lekeleri kör bir bıçakla kazıyarak fazlalıkları çıkarmalısınız. Lekelere neden olan farklı sorunları kendi özel sistemleriyle çözmelisiniz. Aksi halde, fiili temizleme işlemi yapılmayan leke, kalıcı izler bırakabilir.

Leke çıkarma işlemi sırasında süt veya kan gibi lekeleri çıkarmak için soğuk suya batırılmış bir süngerle temizleyebilirsiniz.

  • Leke Kalıntılarını Deterjanla TemizleyinYağ bazlı lekeleri çıkarmak için su işe yaramaz. Bu lekeleri çıkarmak için deterjan kullanın. Deterjanlı su yüzey gerilimini değiştirerek kumaşın boşluklarına daha kolay girerek kumaşı en uygun şekilde temizler. Deterjan leke çıkarmada lekeyi parçalama görevi görür. Parçalanan lekeler su ile kimyasal yansımaya girer ve durulama ile yüzeyden uzaklaştırılır.

  • Kimyasal Temizlik Hususlarını KullanınYukarıdaki prosedürlerin hiçbiri lekeleri çıkarmada işinize yaramadıysa ve hala bir test arıyorsanız, kimyasal reaksiyona ihtiyacınız var. Bu kimyasal temizlik maddelerinin en önemlisi çamaşır suyudur.

Ağartma kimyasalları gerçek kumaşlara uygulandığında moleküllerin rengini soyar ve lekeyi görünmez hale getirir. Enzim temizleyiciler proteinlerdeki amino asitleri parçalayarak suda çözünmelerini sağlar.

yahsihan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu